Piemineklis Latvijas armijas virsniekiem Litenē

Piemineklis Latvijas armijas virsniekiem Litenē

Kad tika atrastas 11 Latvijas armijas virsnieku, kurus 1941.gada 14.jūnijā noslepkavoja padomju okupācijas vara, mirstīgās atliekas, Brāļu kapu komiteja organizēja to apbedīšanu ar militāru godu pie Litenes kapiem un izsludināja piemiņas vietas labiekārtojuma konkursu. Uzvarēja kolēģes Dinas Grūbes priekšlikums, kas diezgan ilgu laiku palika nerealizēts. Arhitekte Grūbe vēlāk pievērsās ar arhitektūru nesaistītai darba jomai un neiebilda, ka tehniskā projekta izstrādāšanu uztic mūsu birojam.

Saglabājot sākotnējo ideju, ka šie krusti simbolizē ne tikai 11 atrastos, bet arī tos daudzos, kuru pīšļi nekad netiks atrasti, tika konkretizēts pieminekļa materiāls – viena veida granīta vienāda izmēra akmens bloki ar atšķirīgu virsmas faktūru un dažādu plastikas dziļumu. Īpaši jāatzīmē akmeņkaļa Ivara Feldberga perfektais darbs pieminekļa realizācijā.

Litenes memoriāls kļuvis par nozīmīgu un tradicionālu latviešu virsnieku piemiņas vietu, kur piemiņas pasākumos vienmēr piedalās Latvijas Bruņoto spēku pārstāvji. Cerams, ka ar laiku īstenosies ideja memoriālu papildināt ar informatīvo stendu un Litenes armijas nometnes daļēju atjaunošanu.