Piemineklis latviešu karagūstekņiem ciematā Rudņičnij

Piemineklis latviešu karagūstekņiem ciematā Rudņičnij

Pēc Brāļu kapu komitejas pasūtījuma mēs izstrādājām metus piemiņas zīmēm, ko varētu uzstādīt dažādās vietās represētajiem latviešiem, kuri miruši daudzajās padomju ieslodzīto nometnēs ārpus Latvijas.

Pirmo no tām bija plānots uzstādīts Vjatkas apgabala ciematā Rudņičnij. Tur pēc otrā Pasaules kara atradās karagūstekņu nometne, kur kopā ar dažādu tautību karavīriem, kas krita Padomju Savienības gūstā, bija arī latvieši. 38 no viņiem nepārdzīvoja necilvēciskos apstākļus un bija aprakti nometnes kapsētā. Viņu vārdi tagad tika iekalti gaišpelēka granīta stēlā ar reljefā izteiksmīgiem krustiem sānu skaldnēs.

Šo darbu Latvijā paveica akmeņkaļu firma „AKM” un tad piemiņas akmens uzsāka garo ceļu uz Krieviju. Pēc dažādiem sarežģījumiem piemineklis beidzot tika uzstādīts netālu no jau esošajām piemiņas zīmēm vācu un ungāru karavīriem. Tas ir pirmais šāda veida objekts, ko Latvijas un Krievijas starpvalstu līguma par karavīru kapu saglabāšanu ietvaros pēc Aizsardzības ministrijas deleģējuma realizējusi Brāļu kapu komiteja.

Arī mūsu birojam pirmais objekts, kas uzbūvēts ārpus Latvijas apmēram 2000 kilometru attālumā.