Igauņu karavīru kapi Mazsalacā

Igauņu karavīru kapi Mazsalacā

1919.gadā, tūdaļ pēc kaujām, kurās Igaunijas armija palīdzēja Latvijas Brīvības cīņās, kritušie igauņu karavīri tika apbedīti dažādās Ziemeļlatvijas vietās atsevišķos kapos. Lai arī pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas atkal sakopti, daļa šo kapu pļavās un mežos ir kļuvuši grūti atrodami un draud izzust.

Igaunijas Aizsardzības ministrija, sadarbojoties ar Latvijas Aizsardzības ministriju un Brāļu kapu komiteju, pieņēma Latvijas puses priekšlikumu sakoncentrēt visus šos apbedījumus Mazsalacā – vietā, kur pēc Brīvības cīņām jau bija izveidots ansamblis ar 2 igauņu karavīru apbedījumiem. Tolaik nekāds piemineklis netika uzcelts. 2013. gadā esošie apbedījumi tika papildināti ar trim pārapbedījumiem.

Mūsu birojs saņēma pasūtījumu izstrādāt esošā ansambļa renovācijas un pieminekļa kritušajiem projektu. 2013.gada jūnijā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Igaunijas aizsardzības ministrs to svinīgi atklāja. Pēc mūsu zīmējumiem no Sāremas dolomīta pieminekli izkala igauņu akmeņkaļi. Kritušie karavīri tagad varēs dusēt zem savas dzimtās zemes akmens. Esošo veco betona labiekārtojuma elementu restaurāciju rūpīgi veica Latvijas tēlnieks Genādijs Stepānovs.

Nākotnē plānots uz šo memorialu pārapbedīt arī citus igauņu karavīrus no dažādām Vidzemes vietām un papildināt izveidoto ansambli ar informatīvo stendu .