Mājas pārbūve par viesu namu "Kukšu muiža"

Mājas pārbūve par viesu namu "Kukšu muiža"

Kad Rīgas viesnīcu „Hotel de Rome” un „Konventa sēta” ģenerāldirektors Daniels Jāns (Daniel Jahn) iegādājās lauku īpašumu Tukuma novadā, Jaunsātu pagastā - Kukšu muižas kungu māju, mēs saņēmām pasūtījumu to pārprojektēt par viesu namu.

Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ar senu vēsturi un unikāliem 19.gadsimta sienu gleznojumiem, baroka laika detaļām un velvētiem pagrabiem. Pēc kara tajā bija ierīkots kolhoza kantoris, pasta nodaļa, daži dzīvokļi. Ēkas kaktā pret dīķi bija ne tikai iebrucis jumts, bet arī izgāzies sienas mūra fragments stāva augstumā. Pirmā stāva lielajā zālē logs tik daudzus gadus stāvējis neaizvērts, ka blakus mājai augošās tūjas zari bija tālu iestiepušies iekštelpā …

Risinot viesu nama funkciju bija jārēķinās ar apstākli, ka lielāko daļu 1. stāva telpu nevarēja sadalīt nelielos viesu numuros, bet bija jāatjauno sākotnējais plašo telpu plānojums ar sienu un griestu gleznojumiem. Arhitektoniski māksliniecisko izpēti veica kolēģis Ilmārs Dirveiks un birojs „AIG”. Viesu numuri tika izplānoti iepriekš tikai daļēji izbūvētajā jumta stāvā.

Pirmajā stāvā tika plānota brokastu telpa ar virtuvi, telpas banketiem, svinībām, konferencēm un pārrunām. Cokolstāvs tiek izmantots produktu uzglabāšanai un sagatavošanai, tehniskajām telpām, kā arī tajā izbūvēts saunas komplekss. Būvdarbus ar lielu rūpību veica galvenais būvuzņēmējs SIA „Gavars”, sienu un griestu gleznojumus restaurēja un no jauna veidoja gleznotājas Dace Saulīte un Lolita Lipska (SIA "RGD "Telpa""). Izšķirošo radošo darbu iekštelpu izveidē ieguldīja pats Kukšu muižas saimnieks Daniels Jāns, aranžējot telpu iekārtojumu un tam izmantojot savu plašo gleznu, mākslas priekšmetu un stila mēbeļu krājumu.

Šodien muižas ēka dzīvo dzīvi, kas tuva sākotnējai funkcijai – pie saimnieka atbrauc viesi, viņi tiek lutināti ar brīnišķīgu ēdienu, brīvu mājas atmosfēru bez oficiāla viesnīcas stīvuma, individuālu apkalpošanu, lauku klusumu un pagātnes elpu.